Floransa (Firenze)

Kategori: Genel
Yazan:
Tarih: 30 Mart 2010

Chiesa della Santa Croce (Kutsal Haç Kilisesi); Floransa’nın en eski meydanlarından birisinde bulunan Françeskan Kilisesi, Erken Rönesans doneminden inşa edilmiştir. Arasında Michelangelo, Ghiberti, Machiavelli, Galileo gibi 274 adet ünlü sahsiyetlerin mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Çan Kulesi (il Campanile) Kule ince ve uzundur.Kule projesini yapan Giotto’nun ölmesi üzerine ancak 14 yüzyılın sonlarında tamamlanmıştır. Gotik döneme ait olmasına karşın kule çok renkli mermerlerle yapılmıştır bu da ona Klasik dönem özelliği vermiştir.

Loggia dei Lanzi: Bir zamanlar toplantı yeri olarak kullanılırken sonları Lanzi Cosimo muhafızlarının odası olarak kullanılmıştır. Antik ve Rönesans heykellerin bulunduğu Loggia günümüzde açık hava müzesi durumundadır ve burada sergilenmiş en önemli eser,Benvenuto Cellini tarafından yapılan ”Perseus’un Medusa’nın başını kopardıktan sonra havaya kaldırması” sahnesidir.

Akademi Galerisi (Galleria Accademia); Original ‘David’ heykeli ile birlikte Michelangelo’nun amatör ve profesyonel çalışmalarına ev sahipliği yapan bir müzedir.

Yorum yapın