Roma (Rome)

Kategori: Genel
Yazan:
Tarih: 30 Mart 2010

Roma deyince akla ilk gelen şey tabiki Aşk Çeşmesidir (Fontana di Trevi ). Sırtınız havuza dönük halde iken havuza bozuk para attığınızda, Roma’ya bir gün tekarar geri döneceğiniz söylenmektedir.Denemekte yarar var.

Roma’nın en meşhur ve en sevilen yerlerinden birisi olan Fontana di Trevi (Aşk Çeşmesi). Sırtı dönük halde iken, havuza iki bozuk para atan ziyaretçilerin, Roma’ya bir gün tekrar geri dönecekleri söylenmektedir.

Vatikan Müzeleri (Vatikan MüzeleriMusei Vaticani ), Roma Ulusal Müzesi, Borghese Galerisi, Musei Capitoline (Capitoline Müzesi), Galeria Nazionale (Ulusal Galeri), Doria Pamphili Galerisi, Villa Giulia Müzesi Roma’nın dünyaca ünlü müzeleri arasındadır.

Ve tabiki Vatikan.Dünyanın en küçük bağımsız ülkesi olan ve 0,45 kilometre kare alana sahip Vatikan’ada bir ziyaret yapılabilir. Roma sınırları içerisinde bulunan bu ülkenin Devlet başkanı Papa’dır. Vatikan Michelangelo tarafından yapılan Pieta’ (Merhamet) heykelinin de yer aldığı, San Pietro Bazilikası’na ev sahipliği yapmaktadır.

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli:Mısır, Etrüsk, Roma, Rönesans ve Barok eserlerinin arasında, Michelangelo, Rafaello, Caravaggio ve Canova gibi ünlü sanatçıların eserlerinin bulunduğu dünyanın en ünlü müzelerinden birisidir. Müzede öncelikle Sistina Şapelinin (Capella Sistina) ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Yorum yapın